Joukkueet

Joukkueet2021-10-04T13:07:10+03:00

Huippu

Edustus

Kilpa

Harraste

Tutustu ja tule mukaan leijonaperheeseemme!

Huippu

Huippujoukkueemme harjoittelevat tavoitteellisesti kohti maailman kärkeä. Joukkueet ovat menestyneet niin Suomessa, kuin kansainvälisestikin.

Elite

Valmentajat:  Nina Nyberg, Katariina Hintsa ja Eeva Ventilä

Joukkueenjohtajat: Sanna Laulajainen ja Tanja Montin

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer naisten SM-tason edustusjoukkue

Level: 6

Treenipäivät: 

Ti 19.15-21.15 Leijona Areena
Ke 19.00-21.30 Helsinki Areena
Pe 17.15-19.15 Helsinki Areena
Su 18.30-21 Helsinki Areena

Elite on Suomen kautta aikojen menestynein naisten cheerjoukkue, jonka saavutuksiin lukeutuvat muun muassa useita Suomen- ja Euroopan mestaruuksia, sekä MM-mitaleja. 

Enchanted

Valmentajat: Hanna Haapalinna, Heli S

Joukkueenjohtajat: Satu Ekroos ja Marjo Stoor

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer naisten SM-tason edustusjoukkue

Level: 6

Treenipäivät: 

Ke 19-21.30 Ensimmäinen 30min Huippu-Areena, loput Leijona Areena
To 18.-20.30 Ensimmäinen 2h Leijona Areena, 30 min Huippu-Areena
Su 19-21.30 Leijona Areena + Huippu Areena 19.30-20.15

Xray

Valmentajat:  Sanna Karjalainen, Oona Tuononen ja Henri Haukkovaara

Joukkueenjohtajat: Marjo Häkkinen ja Kristiina Tulkki

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer seka SM-taso

Level: 6

Treenipäivät:

Ti 19.30-21.30 Helsinki Areena
Ke 17.45-19.30 Leijona Areena + 19.30-20 Huippu areena
Su 16.30-19 Leijona Areena

Xray on Suomen sekasarjan kärkeä ja on saavuttanut useita SM-mitaleita. Xray on saavuttanut myös lukuisia EM-edustuksia, joissa onnistumisillaan joukkue on tuonut kotiin jopa viisi EM-mitalia.

Kaikki vuonna -03 tai aiemmin syntyneet pojat /miehet otetaan joukkueeseen läpi kauden. Ota yhteyttä hacxray(a)gmail.com.

Dance Elite

Valmentajat: Aino Majanen, Siiri Kahri, Sini Liukkonen

Joukkueenjohtajat: Sonja Hirvonen ja Hanna Kanerva

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Tanssi aikuiset SM-taso

Treenipäivät: 

Ma 17.00-19.00 Mestari Areena
Ti 19.15-21.15 Mestari Areena + Huippu areena 20.30-21.15
To 19.15-21.00 Mestari Areena
Pe 18.00-21.00 Yrjönkadun liikuntasali (30.8. asti la kisis 15.00-17.15)

Dance Elite on uusi 2019 vuonna perustettu tanssin uusi huippujoukkue!

Kilpa

Kilpajoukkueemme harjoittelevat kohti Suomen kärkeä ja kilpailevat aktiivisesti ympäri vuoden.

Junior Elite

Valmentajat: Katariina Hintsa, Nina Nyberg, Rosanna Toivonen, 1krt/vko Elli Vappula ja Hanna Stocklin

Joukkueenjohtajat:  Heli Kortesalmi, Rauni Koikkalainen, Pia Yliluoma

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer juniorien SM-tason edustusjoukkue all girl-sarjassa

Level: 5

Treenipäivät: 

Ti 17.00-19.15 Ensimmäinen 1,5 h Helsinki Areena, loput Huippu Areena
Ke 17.00-19.00 Helsinki Areena
Pe 19.15-21.15 Helsinki Areena
Su 16.00-18.30 Ensimmäinen 30min Huippu-Areenalla, 2h Helsinki Areenalla

Junior Elite lukeutuu Suomen parhaimpiin juniorijoukkueisiin ja on kahminut lukuisia SM-mitaleja. Vuonna 2016 Junior Elite kruunattiin Euroopan mestariksi.

Xtreme

Valmentajat: Henri Haukkovaara, Karoliina Kuusela, Joa Hänninen, Leirivalmennuksissa: Emma
Kauppinen

Joukkueenjohtajat: Isa Kantanen, Heidi Takkinen

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer sekajuniorit SM-taso

Level: 5

Treenipäivät: 

Ti 17.15-19.15 Leijona Areena
Ke 16.15-17.45 Mestari Areena + 17.45-18.45 Huippu Areena
Pe 18-20.15 Ensimmäinen 1h45min Leijona Areena, loput Huippu Areena
Su 14-16.30 Ensimmäiset 30 min Huippu Areena, loput 2h Helsinki Areena

Xtreme on vakiinnuttanut paikkansa sekajunioreiden kärkijoukkoihin. Menestyksekkään joukkueen mitaleista löytyy useita Suomen mestaruuksia ja EM-mitaleita. Poikia otetaan joukkueeseen läpi kauden. Ota yhteyttä joukkueen valmentajiin: etunimi.sukunimi@hac.fi

Junior Dance Elite

Valmentajat: Annumaiju Toukola, Emma Heino

Joukkueenjohtajat: Ariitta Setälä

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Tanssi juniorit SM-taso

Treenipäivät: 

Ma 18.30-19 Huippu areena + 19–21 Mestari areena
Ti 17-17.45 Voittajasali + 17.45-19.15 Mestari Areena
To 17.30-19.15, Mestari Areena
Su 9.00-11.00 Mestari Areena / 11-13.00 vuorotellen Mini Dance Elite

Emotion on esittänyt vahvaa suomalaista osaamistaan maailmalla, ja heidän saavutuksiinsa lukeutuukin Suomen mestaruuksien lisäksi muun muassa MM-mitali ja Euroopan mestaruus.

Pom Elite

Valmentajat: 

Joukkueenjohtajat: 

Ikä: 2004-2007 syntyneet

Kilpailutaso: Tavoitteena edustusoikeus maajoukkueena

Treenipäivät: 

Pom Elite on vuoden 2022 junioreiden MM-kilpailuihin tähtäävä tanssi-joukkue, joka karsitaan heinäkuussa 2021.

Joukkueen harjoittelu koostuu leirityksistä ja omatoimisesta fysiikkaharjoittelusta tukien seurajoukkueessa urheilua.
Joukkueeseen voi hakea yli seurarajojen, mutta urheilijan tulee urheilla myös omassa seurajoukkueessa.
Joukkueen toiminta painottuu syksylle 2021 ja se kilpailee MM-karsinnoissa joulukuussa 2021 tavoitellen edustusoikeutta MM-kisoihin 2022. Mikäli joukkue saavuttaa MM-edustuspaikan, harjoittelu jatkuu keväällä 2022

Mini Elite

Valmentajat: Tiia Koponen, Riina Häkkinen ja Matilda Maisila

Joukkueenjohtajat: Outi Bergman, Krista Patronen ja Sanna Kahilainen

Ikä: 9–12-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer minit edistyneet taso

Level: 3

Treenipäivät: 

Ma 17.30-19.30, Ensimmäinen 30min Huippu Areena, 1,5h Helsinki Areena
Ke 16.00-17.45Leijona Areena + 16-16.45 Huippu-Areena
Pe 16.30-18.45 1,5h Leijona Areena loppu 45 min Mestari Areena
Su 10-12.30, Helsinki Areena + 11.30-12.30 Mestari Areena

Mini Dance Elite

Valmentajat: Veera Välimäki, Nea Honkanen ja Daniela Leander

Joukkueenjohtaja: Petra Hovi

Ikä: 9–12-vuotiaat

Kilpailutaso: Tanssi minit kilpa

Treenipäivät: 

Ti 16.00-17.45,Mestari Areena
To 16-17.30, Mestari Areena + 17-17.30 Huippu areena
Su 11-13.00 Mestari Areena / 9-11 vuorotellen Junior Dance Elite

Harrastekilpa

Harrastekilpa joukkueissamme pääsee urheilemaan pari kertaa viikossa ohjatusti ja kilpailemaan vuosittain.

Elephants

Valmentajat: Katri Kakkuri, Tuija Karanko, Elisa Ruha

Joukkueenjohtajat: Marianne Heino ja Karita Mäkipaja

Ikä: 23-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer aikuiset edistyneet taso

Level: 6

Treenipäivät: 

To 19.00-21.00 Helsinki Areena
Su 17-19 Mestari Areena

Ego

Valmentajat: Nenna Kortelainen, Claudia Sari, Karoliina Kuusela, Nella Koskinen

Joukkueenjohtajat: Hanna Taipale 

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer naiset edistyneet taso

Level: 5

Treenipäivät: 

Ma 19.30-21.30 Helsinki Areena
To 19.30-21.30 Ensimmäinen 30 min Huippu Areena, loput Leijona Areena
Su 19.00 -21.00 Töölön Kisahall

Empire

Valmentajat: Nenna Kortelainen, Katariina Erwe ja Minttu Kousa

Joukkueenjohtajat: Kirsi Ylärinne ja Hanna Kuntsi

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer juniorit edistyneet

Level: 4

Treenipäivät: 

Ma 16.15-18.15 Leijona Areena
To 17.30- 19.30 Ensimmäinen 1,5h Helsinki Areena, 30min Huippu Areena
Pe 18.30-21 Ensimmäinen 1h15min Voittajasali, loput Leijona Areena
Su 14.30-16.30 Leijona Areena

Elation

Valmentajat: Anna Toivonen, Milla Packalen ja Laura Junttila

Joukkueenjohtajat: Maarit Sepponen ja Sirke Huopainen

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer juniorit edistyneet taso

Level: 3

Treenipäivät: 

Ti 16-18.30 Ensimmäinen 1h15min Leijona Areena, loput Huippu Areena
Pe 18.45-21 Ensimmäiset 30 min Huippu Areena, loput Mestari Areena
Su 12.30-14.30 Leijona Areena

Excel

Valmentajat: Annika Lindell, Iris Henttonen, Anna Karvinen

Joukkueenjohtajat: Nina Ek

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer juniorit keskitaso

Level: 2

Treenipäivät: 

Ma 19-21.15 Ensimmäinen 1h Huippu Areena, 1,15h Leijona Areena
To 16.30-18.30 Ensimmäinen 1,5h Leijona Areena, 30min Huippu-Areena

Electric

Valmentajat:  Marja Pesonen, Pipsa Nykänen

Joukkueenjohtaja: Sonja Lehtonen

Kilpailutaso: Cheer juniorit

Ikä: 12–16-vuotiaat

Treenipäivät: 

Ti 19.30-21.15 Voittajasali
Su 19-21.30 Töölön Kisahalli

Energy

Valmentajat: Ellen Leppinen, Kia Killström, Kitte Kokkonen

Joukkueenjohtajat:  Merja Huikko ja Maria Koskinen

Ikä: 9–12-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer minit keskitaso

Level: 2

Treenipäivät:

Ma 16-18.30, 2h Helsinki Areena, 30min Huippu-Areena
Ke 17.15-19.30, 30min Huippu-Areena, 1,45h Mestari Areena
Su 12.30-15.00, Ensimmäiset 2h Helsinki Areena, loput 30 min Huippu Areena

Exact

Valmentajat:Bettina Rönnberg, Sonja Vassel, Inka Koskinen

Joukkueenjohtajat:  Maria Nymander ja Liisa Kirmanen

Ikä: 9–12-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer minit keskitaso

Level: 2

Treenipäivät: 

Ma 16.30-18.30Voittajasali
To 16-18.00, 1,5h Helsinki Areena, 30min Huippu-Areena
Su 11-13.00 1,5h Leijona Areena, 30min Huippu-Areena

Effect

Valmentajat: Pipsa Nykänen, Ella Patrakka

Joukkueenjohtajat: Miia Viljaranta

Ikä: 9–12-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer minit alkeistaso

Level: 1

Treenipäivät: 

Ma 18.15-20.00 Voittajasali

Pe 17.45-19.45, 1,5h Mestari Areena, 30min Huippu-Areena

Su 17-19 Töölön Kisahalli

Essence

Valmentajat: Marja Pesonen, Jessika Ojajärvi  ja Bettina Rönnberg

Joukkueenjohtajat: Linda Tenhovuori ja Taru Linna

Ikä: 8–13-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer minit alkeistaso

Level: 1

Treenipäivät:

Ke 17.00-19.00 Voittajasali

Pe 16.15-18.30, 1,5h Mestari Areena, 45min Voittajasali

Euphoria

Valmentajat: Inka Sillanpää, Veera Välimäki, Maria Pehkonen

Joukkueenjohtajat:  Jasmin Pöhö ja Lotta Svensk

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Tanssi aikuiset kilpa

Treenipäivät: Ti, Ke ja Su 

Harraste

Harrastejoukkueisiimme pääset mukaan ilman aiempaa lajitaustaa. Joukkueet täydentävät tarpeen mukaan ympäri vuoden, mutta pääsääntöisesti kauden vaihteessa tammikuussa sekä elo-syyskuussa.

Aloita Cheer!

Elixir

Valmentajat: Pirita Sorvisto, Hanna Westenius ja Tiia-Maria Mäkinen

Joukkueenjohtajat: Annika Järvenpää

Ikä: 18-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer aikuiset keskitaso

Level: Klassikko

Treenipäivät: To ja Su

Eager

Valmentajat: Jenna Toivonen ja Heli Kortesalmi

Joukkueenjohtajat: 

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer aikuiset alkeistaso

Level: 1-3

Treenipäivä: 

Ke 19.00-21.00 Voittajasali

Extempore

Valmentajat: Selena Qi, Ronja Puhakainen, Eevi Ollaranta

Joukkueenjohtajat: Marika Ollikainen

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer juniorit alkeistaso

Level: 1

Treenipäivät: To ja Pe

Effort

Valmentaja: Miia Hartonen, Tilda Kustila

Joukkueenjohtajat: Merja Huikko

Ikä: 8–12-vuotiaat

Taso: Cheer minit alkeistaso

Level: 1

Treenipäivät: To ja Su

Eternal

Valmentaja: Jenni Järvinen

Joukkueenjohtaja: Suvi Niskanen

Ikä: 25-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Tanssi aikuiset alkeistaso

Treenipäivät: Ma ja Su 

Elastic

Valmentajat:  Karoliina Parviainen ja Tia Kettunen

Joukkueenjohtaja: Hanna Iitti, Terja Lucenius ja Anna Vasara

Ikä: 12-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Tanssi juniorit kilpa

Treenipäivät:  Ti ja Su 

Enter

Valmentajat: Lulu Marstio, Miisa Suojanen, Miia Hartonen

Joukkueenjohtaja: Carita Kuusisto

Ikä: 8–12-vuotiaat

Taso: Cheer minit alkeistaso

Treenipäivät:  Pe ja Su 

Excite

Valmentajat: Marja Pesonen, Ella Patrakka ja Eerika Patrakka

Joukkueenjohtaja: Sirkku Vuolle

Ikä: 8–12-vuotiaat

Taso: Cheer minit alkeistaso

Treenipäivä: Su 

Epic

Valmentajat: Pinja Kakkuri, Viivi Paasonen

Joukkueenjohtajat: Katri Kakkuri

Ikä: 7–12-vuotiaat

Taso: Yhdistetty cheer ja tanssi minit alkeistaso

Treenipäivä: 

Su 17.00-18.30 Voittajasali

Elves

Valmentajat: Ella Patrakka, Eerika Patrakka ja Marja Pesonen

Joukkueenjohtaja: Marianne Hellström

Ikä: 7-8 vuotiaat

Taso: Cheer mikro alkeistaso vanhemmat

Treenipäivä: Su

Ease

Valmentajat: Ella Patrakka, Eerika Patrakka ja Marja Pesonen

Joukkueenjohtaja:

Ikä: 5-6-vuotiaat

Taso: Cheer mikro alkeistaso 

Treenipäivä: Su 

Epelit

Valmentajat: Ella Patrakka, Eerika Patrakka ja Marja Pesonen

Joukkueenjohtaja: Jessica Molander

Ikä: 3-4-vuotiaat

Taso: Cheer mikro aleistaso nuoremmat

Treenipäivä: Su

Enjoy

Valmentajat: Daniela Nyström ja Petra Landen

Joukkueenjohtajat: Susanna Väisänen

Ikä: 8–12-vuotiaat

Taso: Tanssi minit alkeistaso

Treenipäivät:  Ti ja Su