Joukkueet

Joukkueet2021-01-06T17:25:50+00:00

Huippu

Kilpa

Harrastekilpa

Alkeis

Tutustu ja tule mukaan leijonaperheeseemme!

Huippu

Huippujoukkueemme harjoittelevat tavoitteellisesti kohti maailman kärkeä. Joukkueet ovat menestyneet niin Suomessa, kuin kansainvälisestikin.

Elite

Valmentajat:  Tytti Tamminen, Nina Nyberg, Katariina Hintsa ja Eeva Ventilä

Joukkueenjohtajat: Susanna Salminen ja Katri Kakkuri

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer naiset SM-taso

Level: 6

Treeniajat: 

Ti 19.15-21.15 Leijona Areena

Ke 19.00-21.15 Pohjola Areena

Pe 17.15-19.15 Pohjola Areena

Su 19.00-21.15 Pohjola Areena

Elite on Suomen kautta aikojen menestynein naisten cheerjoukkue, jonka saavutuksiin lukeutuvat muun muassa useita Suomen- ja Euroopan mestaruuksia, sekä MM-mitaleja. 

Enchanted

Valmentajat: Hanna Haapalinna, Heli S, Anna Halme ja Miranda Roms

Joukkueenjohtajat: Sari Fomin ja Marjo Stoor

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer naiset SM-taso

Level: 6

Treeniajat:

Ma 18.15-20.30 Ensimmäinen 1,45h Leijona Areena, 30min Huippu-Areena

Ke 19-21.30 Ensimmäinen 30min Huippu-Areena, loput Leijona Areena

Su 19-21.30 Leijona Areena

Xray

Valmentajat: Jade Toivonen, Sanna Karjalainen, Annika Tuovinen, Sofia Saarelainen ja Henri Haukkovaara

Joukkueenjohtajat: Marjo Häkkinen ja Kristiina Tulkki

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer seka SM-taso

Level: 6

Treeniajat: 

Ti 19.30-21.30 Pohjola Areena

Ke 17.45-20 Leijona Areena

Su 16.30-19 Leijona Areena

(huhtikuusta Pe 19.15-21.15) Mestari Areena

Xray on Suomen sekasarjan kärkeä ja on saavuttanut useita SM-mitaleita. Xray on saavuttanut myös lukuisia EM-edustuksia, joissa onnistumisillaan joukkue on tuonut kotiin jopa viisi EM-mitalia.

Kaikki vuonna -03 tai aiemmin syntyneet pojat /miehet otetaan joukkueeseen läpi kauden. Ota yhteyttä hacxray(a)gmail.com.

Junior Elite

Valmentajat: Meri Jompero, Nina Nyberg,  Elli Vappula ja Hanna Stocklin

Joukkueenjohtajat:  Marfa Paukku ja Susanne Järvinen

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer juniorit SM-taso

Level: 5

Treeniajat: 

Ti 17.15-19.15 Leijona Areena

Ke 17.00-19.00 Helsinki Areena

Pe 18.45-21.15 Ensimmäinen 30min Huippu-Areena 2h Helsinki Areena

Su 16.30-19.00 Ensimmäinen 30min Huippu-Areenalla, 2h Helsinki Areenalla

Junior Elite lukeutuu Suomen parhaimpiin juniorijoukkueisiin ja on kahminut lukuisia SM-mitaleja. Vuonna 2016 Junior Elite kruunattiin Euroopan mestariksi.

Xtreme

Valmentajat: Sharodi Sayeed, Annika Tuovinen, Joa Hänninen ja Emma Kauppinen

Joukkueenjohtajat: Isa Kantanen, Heidi Takkinen

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer sekajuniorit SM-taso

Level: 5

Treeniajat:

Ti 16.30-18.45, 1,15h Helsinki Areena, 1h Huippu-Areena

Ke 16.00-17.45 Mestari Areena

Pe 16.30-18.30 Leijona Areena

Su 13.00-15.30 2h Helsinki Areena, 30min Huippu-Areena

Xtreme on vakiinnuttanut paikkansa sekajunioreiden kärkijoukkoihin. Menestyksekkään joukkueen mitaleista löytyy useita Suomen mestaruuksia ja EM-mitaleita. Poikia otetaan joukkueeseen läpi kauden. Ota yhteyttä joukkueen valmentajiin: etunimi.sukunimi@hac.fi

Dance Elite

Valmentajat: Aino Majanen, Siiri Kahri, Sini Liukkonen

Joukkueenjohtajat: Sonja Hirvonen ja Hanna Kanerva

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Tanssi aikuiset SM-taso

Treeniajat: 

Ma 17.00-19.00 Mestari Areena

Ti 19.15-21.15 Mestari Areena

To 19.15-21.00 Mestari Areena

Pe 18-21 Yrjönkadun tanssisali

Dance Elite on uusi 2019 vuonna perustettu tanssin uusi huippujoukkue!

Emotion

Valmentajat: Annumaiju Toukola, Emma Heino, Sini Liukkonen

Joukkueenjohtajat: Ariitta Setälä

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Tanssi juniorit SM-taso

Treeniajat: 

Ma 18.30-21, 30min Voittajasali, 2h Mestari Areena

Ti 16.45-19.15, 30min voittajasali, 1,45 Mestari Areena

To 17.30-19.15, Mestari Areena

Emotion on esittänyt vahvaa suomalaista osaamistaan maailmalla, ja heidän saavutuksiinsa lukeutuukin Suomen mestaruuksien lisäksi muun muassa MM-mitali ja Euroopan mestaruus.

Kilpa

Kilpajoukkueemme harjoittelevat kohti Suomen kärkeä ja kilpailevat aktiivisesti ympäri vuoden.

Elephants

Valmentajat: Katri Kakkuri, Tuija Karanko, Elisa Ruha

Joukkueenjohtajat: Marianne Heino ja Karita Mäkipaja

Ikä: 23-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer aikuiset edistyneet taso

Level: 6

Treeniajat:

To 19.00-21.30 Ensimmäinen tunti Voittajasali, 1,5h Helsinki Areena

Su 17-19 Mestari Areena

Ego

Valmentajat: Nenna Kortelainen, Riia Mikkola, Claudia Sari, Karoliina Kuusela, Salla Karjalainen

Joukkueenjohtajat: Hanna Taipale ja Anu Juntunen

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer naiset edistyneet taso

Level: 5

Treeniajat: 

Ma 19.30-21.30 Helsinki Areena

To 19.30-21.30 Leijona Areena

Su 19.00 -21.00 Töölön Kisahalli

Empire

Valmentajat: Nenna Kortelainen, Katariina Erwe ja Minttu Kousa

Joukkueenjohtajat: Kirsi Ylärinne

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer juniorit edistyneet

Level: 4

Treeniajat:

Ma 16.15-18.15 Leijona Areena

To 17.30- 19.30 Ensimmäinen 1,5h Helsinki Areena, 30min Huippu Areena

La 18-20.00 Töölön Kisahalli

Su 14.30-16.30 Leijona Areena

Elation

Valmentajat: Kiia Kalm, Tanja Tuominen, Milla Packalen ja Eerika Hentunen

Joukkueenjohtajat: Maarit Sepponen ja Sirke Huopainen

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer juniorit edistyneet taso

Level: 3

Treeniajat: 

Ti 17.30-19.30 Ensimmäinen 15min Huippu-Areena,Pohjola Areena

To 18-20.00 Ensimmäinen 1,5h Leijona Areena, 30 min Huippu-Areena

Su 12.30-14.30 Leijona Areena

Excel

Valmentajat: Annika Lindell, Jade Manner, Laura Haapala, Anna Karvinen

Joukkueenjohtajat: Karoliina Maununiemi

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer juniorit keskitaso

Level: 2

Treeniajat:

Ma 19-21.15 Ensimmäinen 1h Huippu Areena, 1,15h Leijona Areena

To 16.30-18.30 Ensimmäinen 1,5h Leijona Areena, 30min Huippu-Areena

Electric

Valmentajat:  Noora Nilsen, Daniella Matera, Sonja Vassel, Laura Junttila

Joukkueenjohtaja: Sonja Lehtonen

Kilpailutaso: Cheer juniorit

Ikä: 12–16-vuotiaat

Treeniajat:

Ti 19.15-21.15 Voittajasali

Su 19-21.30 Töölön Kisahalli

Mini Elite

Valmentajat: Tiia Koponen, Riina Häkkinen ja Emma Kokko

Joukkueenjohtajat: Outi Bergman, Krista Patronen ja Sanna Kahilainen

Ikä: 9–12-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer minit edistyneet taso

Level: 3

Treeniajat: 

Ma 17.30-19.30, Ensimmäinen 30min Huippu Areena, 1,5h Helsinki Areena

Ke 16.15-18.15 Ensimmäinen 1,5h Leijona Areena , 30min Huippu-Areena

Pe 18.00-20.15 Ensimmäinen 30min Huippu-Areena, 1,45h Leijona Areena

Su 14.30-17.00, Ensimmäinen 30min Huippu-Areena, 2h Pohjola Areena

Energy

Valmentajat: Ella Karjalainen, Kia Killström, Kitte Kokkonen

Joukkueenjohtajat:  Minna Koivu ja Sari Rovamo

Ikä: 9–12-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer minit keskitaso

Level: 2

Treeniajat: 

Ma 16-18.30, 2h Helsinki Areena, 30min Huippu-Areena

Ke 17.15-19.30, 30min Huippu-Areena, 1,45h Mestari Areena

Su 11-13.30, 2h Helsinki Areena, 30min Huippu-Areena

Exact

Valmentajat: Ellen Leppinen, Laura Junttila, Hannah Falk, Anne Ylänne

Joukkueenjohtajat:  Maria Nymander ja Liisa Kirmanen

Ikä: 9–12-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer minit keskitaso

Level: 2

Treeniajat:

Ma 16.15-18.15 Voittajasali

To 16-18.00, 1,5h Helsinki Areena, 30min Huippu-Areena

Su 11-13.00 1,5h Leijona Areena, 30min Huippu-Areena

Effect

Valmentajat: Elsa Nyrhinen, Pipsa Nykänen, Ella Patrkaka

Joukkueenjohtajat: Anna Levy

Ikä: 9–12-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer minit alkeistaso

Level: 1

Treeniajat:

Ma 18.15-20.00 Voittajasali

Pe 17.45-19.45, 1,5h Mestari Areena, 30min Huippu-Areena

Su 17-19 Töölön Kisahalli

Essence

Valmentajat: Marja Pesonen, Heidi Isotalo ja Bettina Rönnberg

Joukkueenjohtajat: Linda Tenhovuori ja Taru Linna

Ikä: 8–13-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer minit alkeistaso

Level: 1

Treeniajat:

Ke 17-19, Voittajasali

Pe 16.15-18.30, 1,5h Mestari Areena, 30min Voittaja-Areena

Euphoria

Valmentajat: Inka Sillanpää, Veera Välimäki, Maria Pehkonen

Joukkueenjohtajat:  Jasmin Pöhö ja Lotta Svensk

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Tanssi aikuiset kilpa

Treeniajat:

Ti 17.45-19.15 Voittajasali

Ke 19.30-21.30 Mestari Areena

Su 19-21.30 Mestari Areena

Exotic

Valmentajat: Veera Välimäki, Nea Honkanen ja Daniela Leander

Joukkueenjohtaja: Petra Hovi

Ikä: 9–12-vuotiaat

Kilpailutaso: Tanssi minit kilpa

Treeniajat: 

Ti 16.00-17.45, 1,5h Mestari Areena, 30 Voittajasali

To 16-17.30, Mestari Areena

Su 11-13.00 Mestari Areena / 9-11 vuorotellen Emotion

Harrastekilpa

Harrastekilpa joukkueissamme pääsee urheilemaan pari kertaa viikossa ohjatusti ja kilpailemaan vuosittain.

Elixir

Valmentajat: Pirita Sorvisto, Hanna Westenius ja Tiia-Maria Mäkinen

Joukkueenjohtajat: Annika Järvenpää

Ikä: 18-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer aikuiset keskitaso

Level: Klassikko

Treeniajat:

To 18.30-20.30 Ensimmäinen ja viimeinen 30 min Huippu Areenalla, 1 h keskellä Helsinki Areenalla

Su 17.00-19.00 Töölön Kisahalli

Eternal

Valmentaja: Jenni Järvinen

Joukkueenjohtaja: Suvi Niskanen

Ikä: 25-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Tanssi aikuiset alkeistaso

Treeniajat:

Ma 20-21.30 Yrjönkadun tanssisali

Su 17.00-19.00 Huippu-Areena 1,5h, 30min Voittajasali

Excellence

Valmentajat: Anna Halonen

Joukkueenjohtaja: Daniela Leander

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Tanssi harraste

Treeniajat:  

Ma 20-21.30 Yrjönkadun tanssisali

Su 18.30-20.30 Voittajasali

Elastic

Valmentajat:  Karoliina Parviainen ja Tia Kettunen

Joukkueenjohtaja: Hanna Iitti, Terja Lucenius ja Anna Vasara

Ikä: 12-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Tanssi juniorit kilpa

Treeniajat:  

Ti 16.30-18.30 Töölön Kisahalli

Su 15.00-17.00 Mestari Areena

Alkeis

Alkeisjoukkueisiimme pääset mukaan ilman aiempaa lajitaustaa. Joukkueet täydentävät tarpeen mukaan ympäri vuoden, mutta pääsääntöisesti kauden vaihteessa tammikuussa sekä elo-syyskuussa.

Aloita Cheer!

Eager

Valmentajat: Jenna Toivonen ja Heli Kortesalmi

Joukkueenjohtajat: Roosa-Maria Varpula ja Aino Roslöf

Ikä: 16-vuotiaat ja vanhemmat

Kilpailutaso: Cheer aikuiset alkeistaso

Level: 3

Treeniajat: 

Ke 19.00-21.00 Voittajasali

Extempore

Valmentajat: Selena Qi, Ronja Puhakainen, Eevi Ollaranta

Joukkueenjohtajat: Marika Ollikainen

Ikä: 12–16-vuotiaat

Kilpailutaso: Cheer juniorit alkeistaso

Level: 1

Treeniajat:

To 16.00-17.30 Voittajasali

Pe 16.00-18.00 1,15h Helsinki Areena, 45min Huippu-Areena

Effort

Valmentaja: Miia Hartonen, Tilda Kustila

Joukkueenjohtajat: Merja Huikko

Ikä: 8–12-vuotiaat

Taso: Cheer minit alkeistaso

Level: 1

Treeniajat:

To 17.00-19.00, 30min Huippu-Areena, 1,5h Voittajasali

Su 15.00-17.00 Voittajasali

Enter

Valmentajat: Lulu Marstio, Miisa Suojanen, Minna Aalto

Joukkueenjohtaja: Carita Kuusisto

Ikä: 8–12-vuotiaat

Taso: Cheer minit alkeistaso

Treeniajat:  

Pe 16-18.00 Voittajasali

Su 10.30-12.00, Voittajasali

Excite

Valmentajat: Marja Pesonen, Ella Patrakka ja Eerika Patrakka

Joukkueenjohtaja: Sirkku Vuolle

Ikä: 8–12-vuotiaat

Taso: Cheer minit alkeistaso

Treeniajat:

Su 10-11.30, 1h Leijona Areena, 30min Huippu-Areena

Epic

Valmentajat: Minna Aalto, Viivi Paasonen

Joukkueenjohtajat: Katri Kakkuri

Ikä: 7–12-vuotiaat

Taso: Yhdistetty cheer ja tanssi minit alkeistaso

Treeniajat:

Su 17.00-18.30 Voittajasali

Enjoy

Valmentajat: Daniela Nyström ja Petra Landen

Joukkueenjohtajat: Susanna Väisänen

Ikä: 8–12-vuotiaat

Taso: Tanssi minit alkeistaso

Treeniajat:  

Ti 16.30-18.30 Töölön Kisahalli

Su 13-15.00 Mestari Areena

Elves

Valmentajat: Ella Patrakka, Eerika Patrakka ja Marja Pesonen

Joukkueenjohtaja: Marianne Hellström

Ikä: 7-8 vuotiaat

Taso: Cheer mikro alkeistaso vanhemmat

Treeniajat:

Su 14.00-15.00 Voittajasali

Ease

Valmentajat: Ella Patrakka, Eerika Patrakka ja Marja Pesonen

Joukkueenjohtaja:

Ikä: 5-6-vuotiaat

Taso: Cheer mikro alkeistaso 

Treeniajat:

Su 13.00-14.00 Voittajasali

Epelit

Valmentajat: Ella Patrakka, Eerika Patrakka ja Marja Pesonen

Joukkueenjohtaja: Jessica Molander

Ikä: 3-4-vuotiaat

Taso: Cheer mikro aleistaso nuoremmat

Treeniajat:

Su 12.00-13.00 Voittajasali